Nový malý servodekodér

 

V září 2021 přibyl do portfolia MGP servodekodér servo2, umožňující ovládání dvou běžných modelářských serv. Na rozdíl od většího servo5 nemá přepínací relé pro napájení srdcovek výhybek, má ale díky tomu malé rozměry a nepotřebuje samostatný přívod napájení – napájecí napětí je totiž přiváděno kabelem LocoNetu (na vodičích 1 a 6, které jsou u systému MGP použíty pro účely napájení 12 V). Servo2 nemá ani obvyklé dva pararaleně spojené konektory, umožňující řetězení jednotlivých komponent na LocoNetu. Hodí se tedy například pro ovládání vzdálenějšího přejezdu nebo mechanických návěstidel.  

Dekodér se ovládá prostřednictvím LocoNetu, k naprogramování z mobilu nebo tabletu se použije aplikace Loconet Decoder Programmer (je v češtině), kterou je možné zdarma stáhnout prostřednictvím Obchod Play (pouze pro Android).

Programování je velmi jednoduché, v aplikaci se zvolí „nastavování výhybek“, tím se otevře následující okno:

 

 

Nastavení je velmi jednoduché, nejprve se stiskem volby „střední poloha“ servo nastaví do střední polohy (hodnoty úhlu natočení budou 89 a 91) a následně se pomocí políček vlevo a vpravo nastaví požadovaný úhel natočení, přičemž se poloha serva přepíná kliknutím na symbol výhybky. Lze také jednoduše obrátit směr pohybu serva. Poličko „obrátit polarizaci“ se dekodéru serva2 netýká, protože na rozdíl od servo5 nemá relé pro přepínání napájení srdcovky.

Ovládání je možné také přímo připojenými tlačítky (pro tento případ jsou k dispozici pájecí plošky jak pro připojení tlačítek, tak i přívod napájecího napětí, dekodér je pak zcela autonomní, bez vazby na LocoNet.

Při ovládání LocoNetem lze využít další funkce tohoto servodekodéru, umožňující nastavení zpoždění reakce po příchodu ovládacího příkazu individuálně pro každý směr pohybu. Další funkcí odlišující servo2 od běžných servodekodérů je funkce  „Spoušť“ . Ta umožňuje aby jedno servo spustilo činnost jiného, přičemž zde zvolit aby se tako ovládané druhé servo pohybovalo současně s prvním, nebo aby pohyb zahájilo až první servo dojde do koncové polohy. Lze samozřejmě využít i možnost zpožděné reakce a nastavit nastavit aby se nedříve otevřela vjezdová vrata a teprve pak přestavila vjezdová výhybka pro vjezd do areálu.

Vstupy které jsou využitelné pro tlačítka lze místo toho použít například pro přenos signálu z detektoru obsazení.

 

Aktuality

27.12.2017 17:34
Mnoho z vás zná kolejiště Miniatur Wunderland v Hamburku. Kamarád mne ale upozornil na nové kolejiště, které vzniklo jako splněný sen Hans Petera Porscheho. Ten se rozhodl nechat vyrobit modelové kolejiště v měřítku H0, založené na kolejivu Märklin. Je to pod Alpami. Lze tak výlet spojit třeba...
19.12.2017 08:29
Po vyřešení detekcí nastal čas na ladění točny. V minulosti jsem jí již programoval, ale změnil jsem polohu výjezdů a tak bylo třeba programovat znovu. Doplnil jsem můj postřeh do článku https://www.1ku160.cz/technika/tocny/fleischmann-tocna/. Někdy prkotina zabere spoustu času. Nyní je již točna...
19.12.2017 08:26
Přidal jsem článek o detekcích obsazení https://www.1ku160.cz/domaci-kolejiste/danovo-kolejiste/detekce-obsazeni/. Shrnuje mé zkušenosti s detektory obsazení Digitrax a Digikeijs. Nyní již na kolejišti fungují komplet detekce a je tak možné hlídat v reléovém zabezpečovacím zařízení obsazenost...
<< 20 | 21 | 22 | 23 | 24 >>

Kontakt

dan@1ku160.cz honza@1ku160.cz