Finalizace krajiny Kořenov - březen 2021

Období pandemie COVID-19 je z mnoha pohledů nepříjemná a dlouhá zkušenost. Pandemie mnoho oborů zastavila a jiné zpomalila. Na druhou stranu jsou ale oblasti, kterým pandemie prospěla. A troufám si říct, že modelařina je jedna z těch oblastí, která byla ovlivněna pozitivně. Těm šťastnějším totiž zbydou peníze, které neutratí za dovolené, výlety, nákupy v obchodních centrech apod. I toho času je díky lockdownům na modelařinu více. 
 
V první vlně v dubnu 2020 jsem modelařil ještě na modulech v naději, že se s moduly podívám do Stöllnitz v Německu nebo alespoň na FREMO 2020 v Praze. S pokračující pandemií jsem své úsilí ale přesměroval na domácí kolejiště. Důvod je zřejmý. Veškerá modulová setkání jsou buď zrušena rovnou a nebo po přípravách jsou rušena následně. Takový osud postihl setkání v Divišově, Roudnici a i dánském Börkopu.
 
Domácí kolejiště stavím pro své syny a s ohledem na to, že v době psaní tohoto článku je jim 16, 12 a 10 let, tak už by nemuseli ocenit kolejiště vůbec. I tak už plně ocení kolejiště jen nejmladší syn. Už od roku 2017 je kolejiště zprovozněno po elektrické i počítačové stránce. Jen jsem následně využil nabídku na životní šanci v zaměstnání. Výsledkem bylo odložení modelařiny na dva roky "k ledu". Občas jsem se dostal k domečkům.
Konce roku 2020 jsem začal studovat, jak udělat realistickou řeku. O jejím vzniku je více v samostatném článku zde. Realizace probíhala v lednu 2021.
Kvůli řece jsem v minulých letech dlouho nebyl schopen postoupit. Nakonec se ukázalo, že díky internetovým návodům je to řešitelný problém.
Realistickou krajinu s foliážemi Model-Scene a Polák umí lépe manželka než já. Když se do toho vrhne, jde jí práce od ruky. Stejně dobře jí jde i práce se stromy Moel-Scene a i těmi z Aukra. Listnaté stromy si vyrábíme sami podle návodu na www.mnitka.com.
 
Pěkný model dělá hlavně patina a potom detaily. Hodně rád mám lampy od firmy Dominik. Dají se koupit v prodejně www.modelloko.cz.
 
Koupil jsem drobné detaily, jako třeba turistickou mapu, rozcestníky apod.
Poslední fází jsou postavy, které oživí kolejiště.

Aktuality

26.09.2021 15:37
S odstupem uveřejňuji krátký článek o nehodě, která se stala u kolejiště Kořenov. Jak jsem popsal zde, je kolejiště vestavěné do poslelí synů. V dětsví se děti občas perou nebo skočí na postel. V dubnu 2021 jsem tak zjistil, že synové prolomili jak desku pod matrací, tak i MDF podpěry. Naštěstí byl...
26.09.2021 15:31
Honza byl osloven, aby pomohl naprogramovat pomocí elektroniky MGP vlečkový areál fungující na principech releového zabezpečovacího zařízení. Tento areál je součástí rozlehlé modulové stanice Nerátky, která vznikla podle skutečné stanice Neratovice. O modulu najdete pár informací zde.  Celý...
05.09.2021 18:23
V knize návštěv (zde) se nás Milan B. ptal na zapojení MGP. Dali jsme proto dohromady schéma, které maximálně zjednodušuje vysvětlrní, co je u běžného menšího kolejiště potřeba zapojit. U takovéto instalace by mohlo být 10 návěstidel, 16 detekcí obsazení, 15 výhybek a ovládací panel s max 63 LED....
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Kontakt

dan@1ku160.cz honza@1ku160.cz