Zkušební kolejiště

    Když byly mému synovi Filipovi dva roky, dostal od Honzy start set HO Piko. Ukázalo se, že i přes nízký věk si s tím hned umí hrát. Nejezdil naplno co to dá, což děti často dělají. Za rok jezdění se nic neulomilo a tak ke třetím narozeninám dostal kolejiště v N, které si Honza udělal jako zkušební. Honza tehdy na něm zkoušel jak lze ovládat. Bylo po stránce provozu analogové, s autoblokem. Přestavníky byly Hoffmann a Conrad. Ty se moc neosvědčily. Ukázaly se provozně nespolehlivé (zejména Conrad).

    Já jsem se tehdy rozhodl, že do Vánoc udělám krajinu, aby Filip zažil podobné překvapení, jako já v mládí. Postupně jsem přizpůsobil vedení trati tak, aby bylo možné dát do potřebných míst mosty a tunely.

Část vyvýšené trati jsem udělal formou arkád.

Bohužel jsem měl minimum informací i zkušeností a tak jsem krajinu udělal pouze statickou travou (jednoho odstínu světle zelené) a skály sádrou.

Jezero jsem udělal z modelové granulové vody NOCH. Bohužel jsem tam tehdy nedal změkčovadlo a tak byla voda křehká a praskala.

 

     Postupně jsem na kolejiště slepil domky od firem Faller, Vollmer a Aufhagen. To bylo na delší dobu z krajiny vše. Následně jsem přistoupil k digitalizaci. Hledal jsem jednoduchý a intuitivní systém pro děti. Použil jsem proto centrálu Roco Multimouse. Dekodéry jsem použil Lenz.

    Po stavbě nového domu jsme toto kolejiště prodali. S úmělou nerealistickou krajinou by bylo špatně prodejné. Proto jsem před prodejem dotvořil realističtější krajinu. Pomocí molitanových směsí jsem dodělal keře, přidal stromy a patinu. Z nepovedeného jezera jsem s pomocí manželky udělal rybník a to za pomoci vody a pigmentů od firmy Polák. Výsledek můžete vidět na fotografiích.

Aktuality

26.09.2021 15:37
S odstupem uveřejňuji krátký článek o nehodě, která se stala u kolejiště Kořenov. Jak jsem popsal zde, je kolejiště vestavěné do poslelí synů. V dětsví se děti občas perou nebo skočí na postel. V dubnu 2021 jsem tak zjistil, že synové prolomili jak desku pod matrací, tak i MDF podpěry. Naštěstí byl...
26.09.2021 15:31
Honza byl osloven, aby pomohl naprogramovat pomocí elektroniky MGP vlečkový areál fungující na principech releového zabezpečovacího zařízení. Tento areál je součástí rozlehlé modulové stanice Nerátky, která vznikla podle skutečné stanice Neratovice. O modulu najdete pár informací zde.  Celý...
05.09.2021 18:23
V knize návštěv (zde) se nás Milan B. ptal na zapojení MGP. Dali jsme proto dohromady schéma, které maximálně zjednodušuje vysvětlrní, co je u běžného menšího kolejiště potřeba zapojit. U takovéto instalace by mohlo být 10 návěstidel, 16 detekcí obsazení, 15 výhybek a ovládací panel s max 63 LED....
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Kontakt

dan@1ku160.cz honza@1ku160.cz