Jizerský most II.

Jak jsem napsal v článku Jizerský most I. i pro konstrukci mostovky využiji stavebnici Faller. Na celý Jizerský most jsem ale potřeboval delší mostovku než z jedné stavebnice. Někdy ale náhoda a štěstí pomůže! Jel jsem totiž náhodou okolo prodejny U krále železnic v Mánesově ulici. Zeptal jsem se na nové stavebnice Faller, ale žádnou neměli. Upozornili mne ale na to, že mají v bazarové sekci části několika mostů. No a tím, že Faller u většiny mostů používá stejný základní výlisek mostovky, vykoupil jsem téměř všechny. Faller má přípravu na spojování jednolivých částí mostu do delších mostovek. Přepočítal jsem skutečnou délku jednotlivých částí mostu a nařezal odpovídající mostovky Faller.

Ve svých zásobách jsem měl dva pilíře. Byly zbytečně dlouhé - 10 cm. Na Jizerský most jsem ale potřeboval pilíře tři resp. pět. Rohodl jsem se tedy jeden pilíř rozdělit na dvě poloviny - 5 cm tj. levý a pravý pilíř. Druhý jsem rozdělil na 7 cm - střední pilíř a zbyl pilíř 3 cm dlouhý. Ten jsem rozřízl napůl a vznikly dvě zdi krajních pilířů.


No a tady je porovnání mého mostu a pohlednice skutečného mostu z doby, kdy byl most vidět celý. Výška pilířů a reliéf krajiny neodpovídá dokonale, ale to je dáno limitovanou hloubkou EPS polystyrenu, který je hluboký jen 12 cm. Údolí tak není možné udělat tak hluboké.

Tak jako skutečný most, je i na kolejišti most v oblouku. Na kolejišti je oblouk táhlejší než ve skutečnosti.



Zbývá na 3D tiskárně dodělat obloukové nosníky těch třech kratších částí mostu. Na mostovky pak z boku nalepím obloukové nosníky. O tom zase jindy.


Aktuality

26.09.2021 15:31
Honza byl osloven, aby pomohl naprogramovat pomocí elektroniky MGP vlečkový areál fungující na principech releového zabezpečovacího zařízení. Tento areál je součástí rozlehlé modulové stanice Nerátky, která vznikla podle skutečné stanice Neratovice. O modulu najdete pár informací zde.  Celý...
05.09.2021 18:23
V knize návštěv (zde) se nás Milan B. ptal na zapojení MGP. Dali jsme proto dohromady schéma, které maximálně zjednodušuje vysvětlrní, co je u běžného menšího kolejiště potřeba zapojit. U takovéto instalace by mohlo být 10 návěstidel, 16 detekcí obsazení, 15 výhybek a ovládací panel s max 63 LED....
05.09.2021 12:20
Honzu zaujal ovladač Zavavov TCS-RC. Je zajímavý tím, že je kompatibilní s DR5000 resp. Roco Z21. Oba systémy jsme již na našich stránkách popsali. Může být zajímavý pro další modeláře. O jeho prvních zkušenostech se můžete dočíst zde.
<< 4 | 5 | 6 | 7 | 8 >>

Kontakt

dan@1ku160.cz honza@1ku160.cz