Spuštění provozu 2017

V srpnu 2017 se mi podařilo zprovoznit již všechny tři části kolejiště (segment Kořenov, segment Tanvald/J.Důl a segment spojovací trati). Oproti původnímu plánu s provozem na Roco Z21 jsem se rozhodl použít centrálu Digikeijs DR5000. Výhodou DR5000 oproti Z21 je přítomnost plnohodnotného Loconetu (vč. RailSyncu). Není tak třeba používat přípravek RSCLD dle specifikace FREMO. Ve verzi 1.4.1 má již centrála DR5000 češtinu a podporu formátu Z21. Centrála je umístněna v peřiňáku (je rozdělen na dvě části).
 
 
Každý segment kolejiště jsem navíc doplnil o booster DR5033. Důvodem je úbytek napětí na rozvodech a na kolejích. Centrála tak vyhodnocovala zkraty poměrně pomalu. S boostery je reakce okamžitá. 

 

 

Ke všem segmentům je doveden jak Loconet, tak samostaný rozvod XpressNet pro Roco Multimaus. Na každém segmentu je pro připojení panel Digitrax UP5, který má dvě zásuvky s Loconetem. Do budoucna přidám ještě na každém segmentu druhý UP5. Přítomnost napájení v kolejích indikuje UP5 LED diodou. Z Multimausu lze jak ovládat výhybky, tak lokomotivy. Lokomotivy lze také ovládat pomocí Fredů dle standardu Fremo. Testuji i ovládání vlaků bezdrátově z telefonu aplikací DigiTrains pro Android.

 

 
Celé kolejiště je řízeno pomocí programu Freiwald Software Railroad & Co TrainController 8 Gold. Stanici Kořenov je možné ovládat přímo z notebooku vedle stanice a pro ovládání stanic Tanvald a Josefův Důl. Notebook je připojen k Loconetu pomocí Digitrax PR3. Centrála je u stanice Tanvald a tak je s notebookem propojena pomocí své vlastní Wi-Fi. Točna Fleischmann 9152 ve stanici Kořenov je také ovládána TrainControllerem pomocí dekodéru LDT TT-DEC. Do budoucna umožňuje automatizovaný provoz točny. Více o točně zde: http://www.1ku160.cz/technika/tocny/fleischmann-tocna/

 

 

Pro Tanvald a Josefův Důl budu používat Android tablet s nadstavbou TrainControlleru - SmartHand Manager.

 

K rozvětvení Loconetu a XpressNetu používám rozbočovač Digikeijs DR5099. Pro usnadnění obsluhy se spouští celé kolejiště stiskem jednoho vypínače přes relé. Nemusí tak vést prodlužovací kabely 230V po místnosti, ale tenký vodič vede pod podlahovou lištou. U centrály je napojena i krátká programovací kolej, která slouží k programování hnacích vozidel. Programování na této koleji je řízeno z notebooku vzdáleně přes wifi. DR5000 umožňuje i programování adres Fredů, takže lze snadno měnit, která vozidla Fred ovládá. V celém kolejišti jsou celkem smyčkové moduly Digitrax AR1, které umožňují, aby koleje ve stanici mohly tvořit smyčku.

 

 
 
Detekce obsazení zajištují, tak jak bylo plánováno, dekodéry Digitrax BDL168 a přehazování výhybek realizují dekodéry Digitrax DS64. Na spojovací trati již mám připravené dekodéry ND4 pro návěstidla.

 

Možná jste si všimli, že již za postelemi není pruhovaná námořnická tapeta. Pokoj už je věnován železnici :-).

 

Aktuality

12.01.2020 21:30
Ve dnech 7. a 8.1. proběhla akce Tříkrálový vlak, která měla za cíl představit dětem prvního stupně ZŠ Šestajovice jak vznikla železnice a jak se v průběhu historie měnila. Bylo to intezivní, protože má škola 14 tříd 1.stupně. Více se dočtete zde.
05.01.2020 12:28
Zjistil jsem, že na mobilních zařízeních je nepříjemné, že byl text na úvodní stránce zbytečně dlouhý. Aktuality byly tak až daleko dole a bylo nutné posouvat o několik obrazovek dolů. Odsunul jsem proto část textu do sekce Komunita N. Věřím, že mnoho z vás přistupuje z mobilních zařízení, a tak to...
01.01.2020 18:02
Dobrý den všem návštěvníkům našich stránek! Rádi bychom popřáli všem modelářům a návštěvníkům stránek www.1ku160.cz vše nejlepší v roce 2020. Rok 2019 považujeme z pohledu našeho webu za velmi úspěšný, protože se stále daří zvyšovat počty návštěvníků, kteří navštěvují naše stránky a postupným...
<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Kontakt

dan@1ku160.cz honza@1ku160.cz