Digitál - jak si vybrat centrálu

Po rozhodnutí začít s digitalizací je třeba zvolit centrálu. Budete-li se ptát nějakého modeláře, doporučí pravděpodobně centrálu, kterou sám má a používá, ovšem trh se vyvíjí, nabídka se rozšiřuje, ale někdy i zužuje, protože některé centrály už výrobce nahradil novějšími typy, bohužel už se ale stalo, že výrobce velmi oblíbené centrály nevydržel období nedostatku součástek a firma (konkrétně Digikeijs) zanikla. Na druhé straně se objevují noví výrobci s dobrými produkty, které ale zatím málokdo modelářů nezná a neporadili by výrobek, který může kombinací ceny a technických vlastností poskytovat velmi dobrou službu. Takovým výrobcem je nyní polská firma RailBOX Electronic. Pro správnou volbu je třeba si v první řadě ujasnit co od centrály očekávám, jaké má mít vlastnosti a také kolik chci do nákupu vložit prostředků, zda je prioritou nízká cena, nebo větší technické možnosti. Může jít například o možnost zvládnout větší množství vlaků, více příslušenství a vyšší komfort ovládání. Jaká jsou tedy kritéria pro volbu?

 

1. K čemu chci centrálu používat

Je důležité uvážit, zda půjde o centrálu k malému domácímu kolejišti, nebo zda půjde o větší stabilní kolejiště doma nebo třeba v klubu. Může jít také třeba o zahradní železnici.

 

2. Jak si představuji ovládání jízdy vlaků

  • Pouze z mobilu nebo tabletu
  • Ovladačem manuálně, po kabelu
  • Bezdrátovým ovladačem, zpravidla wifi
  • S automatickým provozem prostřednictvím aplikace na PC

3. Má být ovládáno i další příslušenství (výhybky, návěstidla a další)

4. Počítám s používáním aplikace na PC

 
 

Při výběru lze vycházet například z následující tabulky:

Jde o následující tabulku centrál:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Up4--j7Y9p0SqWfrc4XJkLTH2LBn_jIgJyFgRb5aALU/edit#gid=0

V tabulce je ovšem řada údajů a nezkušený začínající uživatel potřebuje znát jejich význam a případně jejich rozsah, aby mohl posoudit, které jsou pro něj důležité. Podívejme se tedy postupně na jednotlivé z nich.

 

Počet lokomotiv

Tento údaj sděluje, kolik lokomotiv může být současně v provozu.

 

Počet ovládaných funkcí

Každý lokomotivní dekodér umožňuje ovládání různých funkcí. Jde o funkce jako je rozsvícení čelních světel, koncových světel, případně například rozsvícení vnitřního osvětlení. U zvukových dekodérů jde pak o nejrůznější zvuky, například zvuk motoru, houkačka, siréna a řada dalších. Jejich počet závisí na použitém dekodéru a zde uvedený údaj sděluje, kolik zvuků lze z centrály ovládat. V poslední době byl počet funkcí zvýšen na 69, tento počet funkcí ale mohou ovládat pouze novější centrály.

 

XpressNet

Tato sběrnice umožňuje pro ovládání jízdy vlaků i výhybek a dalšího příslušenství s centrálou používat ovladače MultiMaus pocházející od firmy Roco. Řada modelářů tyto ovladače již má z dřívějška a proto tuto možnost uvítají.

 

LocoNet T

Tato sběrnice potěší zejména modeláře, kteří na modulářských setkáních používají ovladače FRED a rádi je využijí i doma (například při ovládání dětmi je výhodou, že dítě může ovládat jen přidělenou lokomotivu a tutéž lokomotivu nemohou ovládat dva nebo více uživatelů současně).

Sběrnice umožňuje také pro ovládání použít i ovladače Daisy II i Daisy II WLAN výrobce Uhlenbrock. Tyto ovladače umožňují také ovládání výhybek a dalšího příslušenství.

Sběrnice ale neumožňuje připojení dalších zesilovačů (boosterů), potřebných zejména pro větší kolejiště se současným pohybem většího počtu vlaků.

Velkou výhodou sběrnice LocoNet je, že se používá jak pro ovládání jízdy vlaků, ovládání příslušenství (výhybek, návěstidel, osvětlení) a zjednodušuje rozvod pod kolejištěm i spojení mezi kolejištěm a centrálou (jediný kabel společný pro ovládání vlaků, příslušenství a zpětného hlášení) a jednodušší adresování (na rozdíl od ostatních systémů zpětného hlášení nejsou dva systémy adres).

 

LocoNet B

Tato sběrnice umožňuje připojení dalších zesilovačů (boosterů), potřebných zejména pro větší kolejiště se současným pohybem většího počtu vlaků. Umožňuje také totéž, co sběrnice LocoNet T.

 

CDE

Sběrnice je určena pro připojení zesilovačů (boosterů) určených pro tento typ připojení.

 

B-bus

Sběrnice je určena pro připojení zesilovačů (boosterů) určených pro tento typ připojení. Používají ji například centrály výrobce Roco.

 

S88

Sběrnice pro zpětné hlášení (někdy se můžete setkat s výrazem „zpětná vazba“) stavu, zejména stavu obsazení. Některé centrály používají pouze tuto sběrnici.

 

RS-Bus

Sběrnice pro zpětné hlášení (někdy se můžete setkat s výrazem „zpětná vazba“) stavu, zejména stavu obsazení. Některé centrály používají pouze tuto sběrnici. Jedná se o centrály výrobce Lenz

 

R-bus

Sběrnice pro zpětné hlášení (někdy se můžete setkat s výrazem „zpětná vazba“) stavu, zejména stavu obsazení. Některé centrály používají pouze tuto sběrnici. Jedná se o centrály výrobce Roco.

 

Programovací kolej

Samostatný výstup DCC (kolejového) signálu pro připojení koleje určené pro programování adres lokomotiv a řady dalších vlatností (například maximální rychlost, zrychlení, brzdění, ovládání osvětlení atd.). Tento výstup má mít podle normy NRMA omezen maximální proud na 250 mA, což chrání dekodér lokomotivy před poškozením zkratem. Bohužel někteří výrobci to nerespektují a do programovací koleje je veden DCC signál s neomezeným proudem.

 

Možnost provozu během programování

Některé centrály umožňují programování nezávisle na provozu

 

RailCom

Tento systém jímž jsou vybaveny pouze některé zejména novější lokomotivní dekodéry umožňuje zpětný přenos informace, například možnost zobrazení adresy lokomotivy v obsazeném úseku.

 

USB (typ konektoru)

Některé centrály jsou vybaveny konektorem USB, umožňujícím spojení s počítačem. Může však jít o různé typy konektoru a s tím je třeba počítat při volbě propojovacího kabelu, protože nejsou kompatibilní. Může jít o typy miniUSB, microUSB a u nejnovějších zařízení USB-C

 

Konektor LAN

Konektor pro připojení do domácí počítačové sítě.

 

Síťový protokol

Pro spojení s počítačem je nutný protokol pomocí něhož centrála komunikuje. Týká se to jak komunikace po kabelu, tak bezdrátově po síti wifi.

Používají se protokoly, Lenz-LAN, Z21 a LocoNet Binary, LocoNet LBserver a WiThrottle. Některé centrály umožňují jen jeden protokol, jiné více protokolů, je ale nutné jeden zvolit  ( to platí například u DR5000) a ostatní nejsou aktivní, některé umožňují více protokolů uživatelných současně. 

 

Maximální výstupní proud

Jedná se o maximální proud na kolejovém výstupu. Jeho velikost je omezena automatickou pojistkou. Tu je nutné zpravidla po zkratu aktivovat, většinou tlačítkem na centrále nebo z ovladače. U některých centrál (například RB1110) je automatika, umožňující po mžikovém nebo velmi krátkém zkratu automatické obnovení napájení

 

Samostatný výstup DCC signálu pro příslušenství

Je praktické, má-li centrála samostatný výstup DCC signálu pro příslušenství, nezávislý na výstupu do kolejí. V případě, kdy některý vlak způsobí zkrat způsobený nesprávně přestavenou výhybkou a dojde k automatickému vypnutí kolejového napájení, dojde zároveň k vypnutí napájení příslušenství a není tedy možné výhybku přestavit – je nutné nejprve rukou vlak posunout mimo výhybku, potom obnovit DCC napájení tlačítkem na centrále nebo z ovladače a až poté výhybku přestavit.

 

Možnost napětí nastavení napětí do kolejí

U většiny centrál je napětí do kolejí pevně dáno (závislé na napětí síťového zdroje), u některých je napětí do kolejí možno nastavit

 

Ovladač součástí centrály

U některých centrál je ovladač (obvykle jeden nebo dva) přímo součástí centrály, někdy je samostatný, ale je dodáván v kompletu (centrálu pak není možno koupit ji samostatně, lze ale dokoupit další ovladač).

 

Možnost použití bezdrátového ovládání wifi

Centrály s touto funkcí lze ovládat bezdrátovým ovladačem, případně z mobilního telefonu nebo tabletu s příslušnou aplikací. Zde je třeba dbát na to, aby ovladač umožňoval komunikaci v odpovídajícím síťovém protokolu. Některé ovladače umožňují jen jeden určitý protokol, nebo umožňují přepínat některé protokoly.

 

Nastavení pomocí

Některé centrály potřebují k nastavení různých parametrů a vlastností aplikaci do telefonu nebo tabletu (je třeba mít na paměti, že příslušná aplikace je k dispozici pouze pro operační systém Android, nelze tedy používat telefony ani tablety Apple). U některých centrál lze veškerá nastavení provést z ovladače.